Ignacio de León y Escosura, 1876 - Auktionssalg i Clinton Hall, New York, 1876 - kunsttryk

63,99 €

Inkl. Moms Forsendelse beregnes ved kassen.

Baggrundsdata om det originale kunstværk

Kunstværkets titel: "Auktionssalg i Clinton Hall, New York, 1876"
Klassifikation: maleri
Paraplybegreb: moderne kunst
Tid: 19th århundrede
Oprettelsesår: 1876
Kunstværkets alder: 140 år gammel
Originalt medie: olie på lærred
Dimensioner på det originale kunstværk: 22 3/8 x 31 5/8 tommer (56,8 x 80,3 cm)
Museum/sted: Metropolitan Museum of Art
Museets placering: New York City, New York, Amerikas Forenede Stater
Museets hjemmeside: www.metmuseum.org
Licenstype for kunstværk: offentlige domæne
Venligst udlånt af: The Metropolitan Museum of Art, New York, Gift of the artist, 1883
Kreditlinje for kunstværket: Kunstnerens gave, 1883

Kunstneroversigt

Kunstner: Ignacio de León og Escosura
Kunstnerens køn: mand
Kunstner nationalitet: Spansk
Kunstnerens erhverv: maler
Land: Spanien
Klassificering af kunstneren: moderne kunstner
Alder ved død: 67 år
Født: 1834
år døde: 1901

Produktspecifikationerne

Print produkttype: kunsttryk
Reproduktionsmetode: digital gengivelse
Fremstillingsmetode: UV direkte print (digital print)
Produktion: tysk produktion
Lager type: efter behov produktion
Foreslået produktanvendelse: boligindretning, vægbillede
Orientering: landskabelig tilpasning
Billedformatforhold: 1.4: 1
Betyder: længden er 40 % længere end bredden
Tilgængelige reproduktionsmaterialer: lærredstryk, plakattryk (lærredspapir), akrylglastryk (med ægte glasbelægning), metaltryk (aluminium dibond)
Lærred på båreramme (lærredstryk) størrelsesvarianter: 70x50 cm - 28x20", 140x100 cm - 55x39"
Akrylglasprint (med ægte glasbelægning) størrelsesmuligheder: 70x50 cm - 28x20", 140x100 cm - 55x39"
Varianter med plakattryk (lærredspapir): 70x50 cm - 28x20"
Aluminium dibond print (aluminium materiale) størrelsesmuligheder: 70x50 cm - 28x20", 140x100 cm - 55x39"
Ramme: Vær venligst opmærksom på, at dette produkt ikke har nogen ramme

Vælg en produktmaterialevariant

For hvert produkt tilbyder vi forskellige størrelser og materialer. Vi giver dig mulighed for at vælge din favoritstørrelse og -materiale blandt følgende produktindividualiseringsmuligheder:

  • Trykt plakat på lærredsmateriale: En plakat er et UV-trykt ark fladt lærredspapir med en fin overfladestruktur. Plakaten er designet til at placere din kunstreplika i en speciel ramme. Vær opmærksom på, at afhængigt af plakatens absolutte størrelse tilføjer vi en hvid margen på ca. 2-6 cm rundt om printmotivet for at lette indramningen med din tilpassede ramme.
  • Aluminium dibond print: Dibond-tryk af aluminium er tryk på metal med en enestående dybdeeffekt, som skaber et moderigtigt indtryk takket være en overflade, som er ikke-reflekterende. Et direkte direkte print på aluminium Dibond er den perfekte introduktion til kunsttryk med aluminium. Til Direct Print On Aluminium Dibond trykker vi dit valgte kunstværk på aluminiumskompositoverfladen. De hvide og lyse komponenter i det originale kunstværk skinner med en silkeblød glans, dog uden blænding. Farverne på printet er levende og lysende i højeste definition, fine detaljer i printet er klare og sprøde, og du kan mærke et mat udseende af printet.
  • Lærredsprintet: Et direkte lærredstryk er et trykt lærred spændt på en træbåre. Et lærred genererer det typiske indtryk af tredimensionalitet. Et lærredsprint af dit yndlingsmesterværk giver dig mulighed for at forvandle dit fine kunsttryk til et stort kunstværk, som du kender fra gallerier. Lærredsprint er relativt lavt i vægt, hvilket betyder, at det er nemt og ligetil at hænge dit lærredsprint op uden brug af vægbeslag. Lærredsprint er velegnet til alle slags vægge.
  • Print på akrylglas (med ægte glasbelægning): Et blankt akrylglastryk, som ofte beskrives som et tryk på plexiglas, vil konvertere en original til vidunderlig vægdekoration. Med et blankt akrylglas vil fine art print skarpe kontraster plus mindre detaljer kunne identificeres ved hjælp af den meget subtile graduering af printet.

Baggrundsinformation om kunstprodukter

"Auktionsudsalg i Clinton Hall, New York, 1876" er et kunstværk skabt af den mandlige kunstner Ignacio de León og Escosura i 1876. Kunstværket har følgende størrelse - 22 3/8 x 31 5/8 in (56,8 x 80,3 cm). Olie på lærred blev brugt af den spanske maler som mediet for kunstværket. Ydermere tilhører kunstværket den digitale samling af Metropolitan Museum of Art. Med høflighed af: The Metropolitan Museum of Art, New York, Gift of the artist, 1883 (licenseret: public domain). : Kunstnerens gave, 1883. Oven i købet er justering landskab med et billedforhold på 1.4 : 1, hvilket betyder, at længden er 40 % længere end bredden.

Vigtig information: Vi forsøger alt for at beskrive kunstprodukterne så præcist som muligt og for at illustrere dem visuelt. Ikke desto mindre kan farverne på trykmaterialet og aftrykket afvige marginalt fra billedet på din enheds skærm. Afhængigt af skærmindstillingerne og kvaliteten af ​​overfladen kan farvepigmenter muligvis ikke printes så realistisk som den digitale version på denne hjemmeside. I betragtning af at alle kunstgengivelserne bearbejdes og trykkes manuelt, kan der lige så godt være mindre uoverensstemmelser i motivets størrelse og nøjagtige placering.

Ophavsret ©, Artprinta.com

Du vil måske også kunne lide

Senest viste